Sporcu Beslenmesi

Sporcu Beslenmesi

SPORCU BESLENMESİ

Uluslararası kuruluşlar tarafından akredite edilen Sporcu Beslenmesi eğitimi alan Diyetisyen Bahadır Bilir doğru beslenmenin spor performansına olan etkisini sürekli dile getiriyor.

Sağlıklı beslenmenin ayrı bir kolu olan spor yapan kişilerin beslenmesinde hedef sporcunun yaşına, günlük egzersiz çeşidine, cinsiyetine ve yaptığı spor şiddetine göre antrenman ve müsabaka zamanlarına göre düzenlemeler yapılarak besinlerin dengeli ve yeterli bir biçimde almasıdır. Sporcu beslenmesi planlanırken sporcunun boy ve kilosu, vücut yağ yüzdesi, beslenme bilgi düzeyi, beslenme alışkanlıkları, sağlık durumu, sosyal ve ekonomik koşulları da dikkate alınmalıdır.

Özellikle ağırlık sporuyla ilgilenen kişilerin yaptıkları en büyük yanlış, tek tip, protein ağırlıklı beslenme şeklidir. Ne kadar çok protein alırsam o kadar çok gelişirim düşüncesi doğru bir düşünce değildir. Burada kişinin besin ögelerini gereksinimi kadar alması gerekmektedir.

Ayrıca günümüzde neredeyse doğal beslenme kadar yer tutmuş olan gıda takviyelerini, kişiler rastgele kullanmaktan kaçınıp diyetisyenin bireye özel belirleyeceği oranda vücuda alımını gerçekleştirmelidirler. Bu gıda takviyelerinin kullanımında çeşit, ölçü ve zamanlamanın ayrı ayrı önemi vardır. Bunların hepsinin seçiminde kişinin yaptığı spor türünden, beden ölçülerine kadar bütün kişisel bilgilerinin değerlendirilmesi gerekir. Bundan dolayı kişilerin, gıda takviyeleri konusunda desteği yine beslenme uzmanlarından almaları gerekmektedir.

Benzer Blog Yazıları

VİTAMİNLER

BulunuşuVitaminlerin keşfi, sağlık alanında önemli bir bilimsel başarı olmuştur.  1800’lerin ortalarında üreticiler, buharla