Yaşlılara Beslenme Önerileri

Yaşlılara Beslenme Önerileri

Yaşlanma hayatımızın bir parçası, hepimiz için kaçınılmaz son. Ve bu dönemde beslenme oldukça önemli. Çünkü yaşlanma ile vücuutta görülen pek çok değişiklik vücudun hastalıklara eğilimini arttırmaktadır.
Yaşlanma ile birlikte özellikle kas ve sıvı kaybı ile vücut ağırlığında azalma, organların çalışmasında da yavaşlama olur. Yaşlılıkta önemli olan vücudu hastalıklara karşı korumak ve kaliteli bir yaşam devam ettirebilmektir.
Her dönemde olduğu gibi yaşlılık döneminde de beslnmede bütün besin öğelerine yeterli miktarda yer verilmelidir. Her öğünde sağlıklı beslenme tabağı oluşturulmalıdır.
Posa tüketimine dikkat edilmeli, özellikle kabızlık sorunu olan bireylerin posa tüketimini arttırmak için tam tahıllı ürünlere, kurubaklagillere, sebze ve meyvelere yönelmesi gerekmektedir.
Mutlaka 3 ana öğün yapılmalı, ara öğünlerle beslenme desteklenmelidir.
Gün içinde 1,5-2 litre su tüketmeye özen gösterilmelidir.
Bu dönemde özellikle kemik sağlığının korunması için yeterli kalsiyum alımı önemlidir. Yeterli kalsiyum alabilmek için süt ürünlerine beslenmede yeterli miktarda yer verilmelidir.
Aşırı yağ tüketiminden kaçınılmalıdır,katı yağlar (tereyağı, margarin, kuyruk yağı, iç yağı) tercih edilmemelidir.
Yağda pişirme yöntemleri yerine ızgara, haşlama ve fırında pişirme gibi yöntemler kullanıılmalıdır.
Fazla tuzlu ve şekerli besinler tüketilmemelidir.
Sağlığın el verdiği ölçüde fiziksel aktivite yapılmalı, bu konuda mutlaka bir fizik tedavi uzmanından yardım alınmalıdır.

Benzer Blog Yazıları

VİTAMİNLER

BulunuşuVitaminlerin keşfi, sağlık alanında önemli bir bilimsel başarı olmuştur.  1800’lerin ortalarında üreticiler, buharla