ZMA, Çinko, Magnezyum, B6

ZMA, Çinko, Magnezyum, B6

ZMA, çinko, magnezyum aspartat, piridoksin (B6) vitaminlerini içeren bir besin desteğidir. İçeriğinde bulunan magnezyum aspartat, magnezyumun biyolojik açıdan en elverişli kullanılabilen şeklidir. Magnezyuma göre magnezyum aspartatın emilimi daha verimlidir. Çinko en çok iskelet kaslarında, gözlerde ve böbreklerde bulunur. Erkeklerde ise spermde ve prostat bezinde yer alan mineraldir.

ZMA kas kütlesini, kas gücünü ve dayanıklılığı artırarak sporcuların fiziksel performansını olumlu yönde etkileyebilir. En ön plana çıkan özelliği uyku düzenini sağlayarak uyku kalitesini arttırmaktır bu da sporcuların daha etkili ve uzun bir antrenman yapabilmelerine olanak sağlar. Atlanta Fakos takımının eski savunma oyunucu Lester Archambeau ile yapılan bir röportaj da ZMA kullanımının iyileşme sürecini hızlandırdığı ve sporcuların dayanıklılığını arttırdığını dile getirmiştir. Çinko ve magnezyum mineralleri insülin düzenleyici ayrıca performans arttırıcı olarak bilinen büyüme hormonu ve testesteron ile eş etkilidir (sinerjist). Kısacası ZMA anabolik (yapıcı) hormonların seviyelerinde yükselme ve kas gücü ile fonksiyonel gücün artışını sağlamaktadır. Günlük önerilen ZMA desteği 30 mg çinko, 450 mg magnezyum mineralleri ile 10,5 mg piridoksin(B6) vitaminini içerir. Yapılan çalışmalarda ZMA kullanımının sporcularda önemli bir yan etkisi görülmemiştir ancak antibiyotiklerin emilimini azaltabilir ayrıca alkol ve bazı ilaçların kullanımı vücudumuzda magnezyum ve çinko seviyelerini düşürebilir.

Çinko, kasları ve bağışıklık sistemini destekler ayrıca protein sentezi, hücre çoğalması ve büyümesi, yaraların iyileşmesi, hormonların düzenlenmesi gibi birçok kimyasal reaksiyonun başlaması ve sonlanması için gereklidir. Ve karaciğerin korunmasını sağlar. Balık, buğday, karides, istiridye, et, karaciğer, kabak ve ayçiçeği çekirdeği, tüm tahıllar, süt, ceviz, badem, yumurta, peynir çinko içeren gıdalardır. Çinkodan zengin gıdalar günlük tüketilmeli ancak yüksek dozda alınan çinko vücuttaki bakırın, güçlü bir antioksidan olan superoksit dismutazın (SOD) ve iyi kolesterolun (HDL) seviyelerini düşürür o yüzden çinko gıda takviyelerini kullanılırken günlük önerilen doz miktarları göz ardı edilmemeli gerekirse doktoruza ya da beslenme uzmanınıza danışmalısınız.

Magnezyum, kasların normal fonksiyonlarının yerine getirilmesini ve bireyin uyku düzenini sağlayan aynı zamanda sodyum ve potasyum dengesini düzenleyen önemli bir mineraldır. Uyku düzenine olumlu etkileri sporcu performansı açısından oldukça önemlidir. Magnezyumun toksisitesine çok sık rastlanmaz.

Piridoksin, vitamini (B6); aminoasit reaksiyonları, glikoz metabolizması (yıkımı) ve protein yapımında yer alan bir koenzimdir. Karbonhidratların, proteinlerin ve yağların metabolizmasında yer alarak sporcuların performansı için gerekli olan enerjiyi sağlar. Serotonin yapısına katılır, ruh halini iyi yönde geliştirerek sporcuya zindelik kazandırır. Sinir sistemi faaliyetlerine katılır. Kolesterol birikimine, böbrek taşı oluşumuna engel olur böylece kalp-damar ve böbrek sağlığının korunmasında yarar sağlanmış olur. Gıda takviyesi olarak kullanılan B6 vitamini sporcuyu ruhen ve fiziken tam iyilik haline getirerek performansını doğrudan ve dolaylı yollar ile arttırabilir. Muz, ceviz, avokado, fasulye, nohut, alabalık ve kepekli pirinç piridoksin vitaminini içeren gıdalardır. Sporcu kadınlar için günde 5-8 mg; sporcu erkekler için 10-15 mg piridoksin vitamini kullanımı önerilmektedir. Eksikliği uykusuzluk, sinirlilik, depresyon, kas hareketlerinde zorlanma, konfüzyon (bilinç karışıklılığı) gibi vücut aktivitelerini azaltcı etkenler ile sporcuların performanslarını kötü yönde etkiler. Yüksek doz kullanımı ise ağrılı nörolojik belirtilere yol açar.

Benzer Blog Yazıları

VİTAMİNLER

BulunuşuVitaminlerin keşfi, sağlık alanında önemli bir bilimsel başarı olmuştur.  1800’lerin ortalarında üreticiler, buharla