Bakırköy Diyetisyen

Bakırköy Diyetisyen

Bakırköy Diyetisyen Bahadır Bilir

Bakırköy Diyetisyen Bahadır’ ın hikayesi eskiye dayanıyor. Herkesin bir hikayesi vardır. Bahadır Bilir uzun zaman önce Türkiye de diyetisyen olarak kariyerinin hayal gücüyle haritalandırılması için bir okul projesinden ilham aldı.

Bakırköy de bulunan kliniğinde Bahadır Bilir zarif kahverengi bir dosyadan çok özel bir belge çıkarıyor. Lise yıllarında yapılmış ve yemek üzerine çalışan bir kariyer yapma konusundaki kararlılığını açıkça gösteren bir projenin fotokopisi var.

Öyleyse 2000′ lerin sonunda bir okul öğrencisi olarak Bahadır’ ın yaşam planı nasıl ortaya çıktı? Bahadır, göçmen bir ailenin Adana’ da doğan kızı ve Hataylı bir babanı oğlu olarak dünyaya geldi. Her şeyden önce kitaplarla aramın her zaman iyi olmasıyla birlikte ‘Siz Diyettesiniz‘ adlı kitap elime geçti. Ne yediğiniz ve bunun sağlığınızı nasıl etkilediği hakkındaki bu kanıtlardan çok ilham aldım. O andan itibaren, beslenme konusunda bir şeyler yapmak ve insanlara sağlık konusunda tavsiyelerde bulunmak istediğimi biliyordum. Bilimine bayıldım ve gıda kimyası ve vücut arasındaki bu etkileşime ve bunun iyi ya da kötü sağlık için nasıl işlediğine hala tamamen takıntılıyım.

Dönüm Noktası

Mehmet Öz‘ ün kitabının orjinal kopyasına hala sahibim ancak birkaç sayfası dökülen kahve damlalarından etkilenmiş durumda. Wikipedia‘ ya göre Dr. OZ 21. yüzyılın önemli beslenme bilirlerinden birisi.

Bakırköy DiyetisyenBakırköy Diyetisyen Bahadır’ ın etki yaratma konusundaki kararlılığı daha mesleğe başladığı yıl işin temeli çözme için yapmaya başladığı ilkokul çağındaki çocuklarda beslenme eğitimi konferanslarıydı. Buradaki amacım, beslenmede sonraki yaşamlarını etkileyecek bir döneme giren çocuklara, velileleriyle birlikte bu eğitimi vererek ailesel bir iyileşmeyi sağlayabilmekti.

Bahadır Bilir’ in Bakırköy’ de sevdiği yerler
  • Haftalık en önemli olayım Sahil Koşusu. Her pazar saat 09:00 da 5 km koşuyorum. Bunu 4 yıldır yapıyorum. Yeşilköy‘ de diyetisyen olarak koşmaktan, sahilin tadını çıkarmaktan gerçekten zevk alıyorum. Koşu bittiğinde sohbet edebileceğim bir çok insanda buraya gelmiş oluyor ve ben çay ile birlikte bir kaç atıştırmalığı hak ederim.
  • Kafe olarak merkezi olduğundan dolayı Bakırköy Meydan’ a yakın konumdaki Coffee Mania ilk tercihimdi. Güzel bitki çayları bulunuyordu. Ardından bilmediğim bir nedenden kapandı.
  • Şimdilerde Ataköy’ de bulunan Kavaklı Park’ ı tercih ediyorum. Yeşillikler içerisinde ve inanılmaz sessiz. Burada kahvemi içerken bir yandan bilgisayarımla makale taramaları yapabiliyorum.
  • Yerel restoranları yeterince tercih etmediğim için öneride bulunmak istemiyorum. Bunun nedeni evde yapılan yemeklerin daha sağlıklı olması.
  • Alışveriş için ise Bakırköy’ ün 2 tane büyük pazarı var, bunları tercih ediyorum. Ayrıca bu ilçe de tam 5 tane büyük ve kaliteli alışveriş merkezi bulunmakta.
Kariyerim

Beslenme ve Diyetetik alanında Lisans derecesine sahibim. Mezun olduğumdan beri  aktif olarak çalışmaktayım. Danışanlarla ve toplumla iletişim halinde olmaktan zevk aldığım için benim tercihim bu yönde oldu. 2015 yılında Özel Ataköy Hastanesi’ nde başladı meslek hayatım.

2017 yılında daha özgür çalışabilmek adına Bakırköy’ de Beslence Beslenme Danışmanlığı’ nı kurdum ve yaklaşık 2 yıl burada çok fazla sayıda beslenme danışanına dokunabildim.

2019 yılına geldiğimizde burada geliştirdiğim iş ilişkileri sayesinde sporcu performansı ve sakatlıkları üzerinde profesyonelleşmiş olan FT Therapia kliniğinde çeşitli profesyonel sporcularla uzman beslenme gelişimi konusunda çalışma fırsatı yakaladım.

Yıl 2021 ve ben Ataköy Towers Kliniğinde edindiğim tüm bilgi ve birikimimle birlikte danışanlarımla Bakırköy’ de birlikteyim.

Gelecek…

Sonuç olarak kendi geleceğim ile ilgili söyleyebileceğim şey ‘çalışmaya ve gelişmeye devam edeceğim.’ ancak beni gelecek ile ilgili olarak  asıl ilgilendiren konu ‘ Dünyanın geleceğinde beslenme ile ilgili sorunlar’ ın olması. Dünyada şuan 7,8 milyar ağız var ve 2050′ ye kadar bunun 10 milyar olması bekleniyor. Artık şirketler yapay et üretimi üzerinde çalışıyor hatta bunu yapabiliyorlar. Örneğin zenginler için yüksek teknolojili bir seçenek. Bu maddi durumu kötü olanlar için bir seçenek olmayacak maalesef.

Ben Bakırköy Diyetisyeni olarak yaşamaya devam ediyorum, burada her şeyin daha iyiye gitmesi için çalışmaya devam edeceğim. Benimle tanışmak isterseniz bir telefon kadar uzağınızdayım.

Benzer Blog Yazıları

VİTAMİNLER

BulunuşuVitaminlerin keşfi, sağlık alanında önemli bir bilimsel başarı olmuştur.  1800’lerin ortalarında üreticiler, buharla