Kilo Denetimi

Kilo Denetimi

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için bütün bireylerin koruması gereken bir vücut ağırlığı vardır. Normalde sağlıklı bir bireyin beden kütle indeksi 20-25 arasında olmalıdır. Beden kütle ideksi kilonuzun, boyunuzun metre cinsinden karesine bölünmesi ile elde ettiğiniz bir orandır. Hesapladığınız zaman 20-25 arasında bir değer elde ediyorsanız normal kiloya sahipsiniz. Ama 25-30 arasındaysa fazla kilolu, 30’un üzerindeyse şişman olarak değerlendiriliyorsunuz.

Vücut ağırlığının gerekenden fazla olması insülin direnci, tip 2 diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar gibi pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarmaktadır. Beden kütle indeksiniz 20’nin altında olması zayıf olduğunuzu gösterir ve zayıflık da kilonun fazla olması kadar sorun teşkil eder. Zayıf bireyler bağışıklıkları daha düşük olduğu için daha sık rahatsızlanabilirler, kansızlık, vitamin ve mineral yetersizliği gibi sorunlar da yaşayabilirler.

İşte bütün bu sorunlardan uzak sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için kilo denetimini sağlamamız gereklidir. Kilo denetiminin sağlanması sadece diyet yapmak değildir. Önemli olan yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenerek, gerekli davranış değişikliklerini kalıcı olarak hayatımızda yapabilmektir.

Yaşam tarzında yapılacak değişiklikler bireyden bireye farklılık gösterir. Çünkü herkesin farklı bir yemek kültürü ve beslenme alışkanlığı vardır. Bu yüzden her bireyin ayrı bir birey olarak değerlendirilmesi gereklidir. Örneğin bazı kişiler öğünlerinde fazla yağlı yiyecekler tercih edebilirler ve buna göre az yağlı beslenmeye teşvik edici öneriler verilir, veya bazıları öğün atlıyor olabilirler ona göre öğün atlamamanın önemi üzerinde daha çok durulabilir. İşte bütün bu ayrıntıları sadece ve sadece biz diyetisyenler yapabiliriz. Beslenmenin değiştirilmesi, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazanılması için mutlaka bir diyetisyenden yardım alınmalıdır.

Biz danışmanlık merkezimizde her birinizi ayrı olarak yaşa şeklinizi göz önünde bulundurarak inceler ve kilo denetiminizi sağlayacak şekilde uzun süreli uygulanabilir sağlıklı beslenme programlarınızı düzenleriz. Çünkü diyet, sadece belirli dönemde uygulanan bir liste değildir. Bir beslenme alışkanlığı düzenlemesi olmalı ve hayat boyu sürmelidir.Benzer Blog Yazıları

VİTAMİNLER

BulunuşuVitaminlerin keşfi, sağlık alanında önemli bir bilimsel başarı olmuştur.  1800’lerin ortalarında üreticiler, buharla