Aç Kalarak Zayıflama

Aç Kalarak Zayıflama

Zayıflamak için aç kalmak zorunda değilsiniz. Hatta bunu siz isteseniz bile ‘Beslence’ de diyetisyeniniz izin vermiyor. Neden mi? Çünkü;

  • Aç kaldığında vücut kendisini korumaya alır ve ilk yediği öğündeki bütün besin ögelerini yağ olarak depolama eğilimine girer.
  • Aç kaldığı sürede vücut enerji kaynağı olarak proteini de kullanmak zorunda kalıyor. Bu yüzden bedenimiz de kas kaybı oluşur.
  • Yağ artışı ve kas kaybının ardından vücudun sahip olduğu bazal metabolizma hızında azalma meydana gelir.
  • Bazal metabolizmanın azalışı demek, vücudun enerji harcama kapasitesinin düşmesi demektir. Bu da kilo verme hızında azalmaya neden olur.

Aç kalarak zayıfladığınızda kısa süre içerisinde kilo kaybı yaşasanız da uzun vade de geri dönüşü kötü olacaktır. Özetleyecek olursak, kilo verme süreci duracak siz bundan dolayı motivasyonunuzu kaybetmekle kalmayacak, uyguladığınız aç kalma diyetini de bırakacaksınız. İş keşke burada bitse ama asıl felaket bundan sonra başlıyor. Siz diyeti bıraktınız ve tekrar yemeye başladınız ama artık metabolizma hızınız düşük. Evet, korkabilirsiniz. Eski kilonuzun daha da üstüne çıkacaksınız.

aç kalarak zayıflama

Peki biz neyi vadediyoruz size? Aç bırakmayıp, klişe ama az ve sık besleyip, sağlıklı bir yaşam. Bu kadar basit ve kolay. Bizim gösterdiğimiz yolu takip edin. Neden mi? Çünkü;

  • Açlık hissetmediğiniz için vücutta koruma içgüdüsü oluşmaz.
  • Sık ama az beslendiğiniz için metabolizmayı hep canlı tutarsınız. Aslında sizi aç bırakmayanda budur.
  • Tükettiğiniz besinler doğru oran ve çeşitlilikte ayarlandığı için sizi bir ömür sağlıklı yaşama hazırlıyor.

Bu beslenme düzeninin uygulanması kolay olduğundan bırakmak istemeyecek kilo verseniz de vermeseniz de sağlıklı olduğunuzu bilmek sizi hep motive edecektir.

Son olarak açlık yüzünden hep nefsinizle baş başa kalacaksınız. Vücudunuz buna asla uzun süre karşı koyamaz. Koyduğunu varsaysak bile bu psikolojik olarak yorgunluğa neden olacaktır. Kendinize işkence yapmayın, popüler ve gerçek olmayan diyetleri bir kenara bırakıp, sağlıklı beslenme tedavisi denilen tek gerçek diyet içeriğine sahip olmak için bir bilene sorun. Bir bilen olarak ‘Beslence’ de sizi bir diyetisyen her zaman bekliyor. Görüşmek dileğiyle.

Benzer Blog Yazıları

VİTAMİNLER

BulunuşuVitaminlerin keşfi, sağlık alanında önemli bir bilimsel başarı olmuştur.  1800’lerin ortalarında üreticiler, buharla