B6 VİTAMİNİ

B6 VİTAMİNİ

B6 VİTAMİNİ PİRİDOKSİN

B6 vitamini veya piridoksin, bir dizi fizyolojik fonksiyonu destekleyen ve bazı bozuklukları ve hastalıkları önleyen suda çözünür bir vitamindir.

En yaygın gıdalar arasında, sığır eti, kümes hayvanları, nişastalı sebzeler ve bazı meyveler bulunur. En iyi kaynaklar arasında nohut, sığır karaciğeri, sarı yüzgeçli orkinos, somon, tavuk göğsü, güçlendirilmiş hazır tahıllar, patates, hindi, muz ve marinara sosu bulunur. İyi kaynaklar arasında kıyma, waffle, bulgur, süzme peynir ve kış kabağı bulunur.
Hemoglobin üretimindeki rolü nedeniyle, B6 vitamini eksikliğin neden olduğu aneminin önlenmesine ve tedavisine yardımcı olabilir. Hemoglobin, hücrelerimize oksijen veren bir proteindir. Hemoglobin düşük olduğunda, hücrelerimiz yeterli oksijen alamaz. Sonuç olarak, anemi gelişebilir ve zayıf veya yorgun hissedebiliriz.
B6 vitamini, anksiyete, depresyon dahil olmak üzere regl dönemi öncesi sendromu veya PMS semptomlarını tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Ayrıca B6 vitamini, hamilelik sırasında bulantı ve kusmayı tedavi etmek için yıllardır kullanılmaktadır.B6 vitamini arterlerin tıkanmasını önleyebilir ve kalp hastalığı riskini en aza indirebilir. Yeterli B6 vitamini alımı, kanser riskini azaltabilir, göz sağlığına iyi gelir.

Yetersizliğinde Görülen Durumlar

B6 vitamini eksikliği yaşayanlar tipik olarak cilt ve beyin anormalliklerini fark ederler. Yaygın semptomlar arasında yorgunluk, halsizlik, zayıf bağışıklık fonksiyonu, şişmiş dil, depresyon ve karışıklık bulunur. Risk altındaki popülasyonlar, böbrek hastalığı, otoimmün bozukluklar, sindirim bozuklukları veya alkolizm teşhisi konan bireylerdir.

Gereksinim

Yaş       Erkek           Kadın      Gebelik
0-6 ay   0.1 mg          0.1 mg
7–12 ay 0,3 mg         0,3 mg
1-3 yaş  0.5 mg         0.5 mg
4-8 yaş  0.6 mg         0.6 mg
9-13 yaş 1.0 mg         1.0 mg
14-18 yaş  1.3 mg         1.2 mg       1.9 mg
19–50 yaş  1.3 mg        1.3 mg       1.9 mg
51+ yaş  1.7 mg        1.5 mg

Çoğu gıdada B6 vitamini bulunduğundan, eksikliği nadirdir. İkincil eksiklik çeşitli koşullardan kaynaklanabilir. Semptomlar periferik nöropati, pellagra benzeri bir sendrom, anemi ve özellikle bebeklerde antiseizür ilaçlarıyla tedavi edildiğinde çözülemeyen nöbetleri içerebilir. Bozulmuş metabolizma (bağımlılık) nadirdir; nöbetler, zihinsel engellilik ve anemi gibi çeşitli semptomlara neden olur. Tanı genellikle kliniktir; hiçbir laboratuvar testi B6 vitamini durumunu kolayca değerlendirmez. Oral takviye yapılabilir.

Benzer Blog Yazıları

VİTAMİNLER

BulunuşuVitaminlerin keşfi, sağlık alanında önemli bir bilimsel başarı olmuştur.  1800’lerin ortalarında üreticiler, buharla