AOL, Arjinin, Ornitin, Lizin

AOL, Arjinin, Ornitin, Lizin

AOL

AOL, arjinin, ornitin ve lizin aminoasitlerini içeren bir besin desteğidir. Bu aminoasitlerin her biri ayrı ayrı; performans arttıran, yağ oranını azaltıp yağsız vücut yüzdesini arttıran büyüme hormonunun salgılanmasını destekler ancak hiçbiri üç aminoasitin birlikte kullanıldığındaki kadar büyüme hormonunu salgılanmasını sağlayamaz. Ayrıca AOL gıda takviyesi yağ metabolizması (yıkımı) üzerine etkilidir. Arjinin ve ornitin aminoasitlerinin kombinasyonu hormon dağılımını ve insülini düzenler. Vücudun kendini yenileme olanağını artırır ve fark edilebilir bir şekilde canlılık sağlayarak dayanıklılığı arttırabilir.

ARJİNİN

Arjinin, doğal gıda ya da gıda takviyeleri ile dışardan alınan “koşullu aminoasittir.” Koşullu aminoasitler dışardan alınması gerekmeyen ancak hastalık, zayıflık gibi ihtiyaç durumlarında dışardan alınması gerekebilen aminoasitlerdir. İnsanlar üzerindeki etkileri hala tam olarak kanıtlanmamış ve birbirinden farklı sonuçlar elde edilen çalışmalar bulunmaktadır. Genel olarak arjinin nitrik oksit yapımı, büyüme ve insülin hormonlarının salgılanmasını artırması sebebiyle sporcular üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Kırmızı et, balık, yumurta, sığır eti, tavuk, süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde ve kabak çekirdeği, soya fasülyesi, nohut, mercimek, ıspanak fıstık, badem gibi gıdalarda bulunur. Arjinin sitrülinden, nitrik oksit (NO) ise arjininden üretilir. Son zamanlarda sıkça sorulan soru arjinin mi kullanılmalıyız yoksa sitrülin mi? Bunun cevabını yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre şu şekilde verebiliriz. Arjinin sindirimi ve emilimi sırasında kayıplar çok fazladır buna karşın sitrilün daha verimli sindirilir ve emilir. Ayrıca böbreklerde sitrülin arjinine dönüşerek daha fazla faaliyet gösterebilir. Nitrik oksit damarları genişletici etkisi ile kan akışını hızlandırır, kan basıncını düşürerek tansiyonu düşürür böylece sporcularda kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde görev alır. Ayrıca damarları genişletici etkisi ile kas ağrıları ve krampları azaltır. Genelde antrenman öncesi kullanılan ürünlerin içerisinde yer alır ve fiziksel performansı artırır. Arjinin sporcularda zihinsel kapasiteyi yükselttiği görülmüştür. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olmasıyla birlikte detoksifiye etme (organizmanın kendisine zararlı olan zehirli maddelerden temizlenmesi) özelliği vardır. Son yapılan çalışmalarla da onaylanan insülin duyarlılığını uyarıcı etkisi sporcuyu diyabet riskinden korumaktadır. Arjinin genel olarak iyi tolere edilebilir bir aminoasittir ve ciddi bir yan etkisi bildirmemiştir. Besinler ile aldığımız arjinin dışında tüketebileceğimiz güvenli üst limit günde 20 gramdır. Tek seferde 10 gramdan fazla arjinin tüketimi ishale sebep olmaktadır bu yüzden günlük arjinin alımını 3’e bölerek tüketebilirsiniz.

ORNİTİN

İnsan genomunda protein oluşturan 20 tane aminoasit vardır ancak ornitin ve arjinin bu aminoasitlerden değildir. Arjinin, ornitin üretiminde kullanılabilir. Ornitin; balık, et, süt ürünleri, soya, pirinç ve buğday, kuruyemişler gibi gıdalarda doğal olarak bulunurlar. Zehirli madde olan amonyağın daha az zehirli olan üreye dönüşmesine üre döngüsü denir. Üre döngüsünde ornitin L-arjinine dönüşerek aktif rol alır ve sporcunun karaciğerini destekler, yağların işlenmesine yardımcı olur. Ornitinin arjinine dönüşmesi çok yavaştır fakat etkisi uzun sürelidir. Arjinin ve ornitin kombinasyonu vücudun kendisini yenileme yeteneğini artırır, insülin ve hormonları düzenler, anlamlı bir miktarda vücuda canlılık kazandırır bu da sporcuların fiziksel performanslarını arttırabilir. Vücudumuzda yeterli miktarlarda üretilirler ancak gerekli durumlarda ornitin içeren gıdaları ya da gıda takviyesini tüketebilirsiniz.

LİZİN

Lizin vücut proteinlerinin yapımında çok önemli rolü olan ve dışarıdan alınması gereken bir aminoasittir. Büyüme, antikorların, hormonların ve enzimlerin üretimi, doku onarımı sağlayıcı olarak ayrıca enfeksiyonlardan korunmak için kullanılır. Kalsiyum emilimini artırarak sporcularda kemik erimesinin (osteoporoz) engellenmesinde önemli bir aminoasittir. Balık, süt, et, peynir, maya, yumurta, soya ürünleri, protein yönünden zengin tüm yiyecek ve içeceklerde bulunur. Sporcuların kas üretimine yardımcı olur. Kollejen üretimini ve ayrıca karnitin üretimini desteklemektedir. Kolesterolü düşürücü etkisi ile sporcuları kalp ve damar hastalıklarından korur ve antikor üretiminde katkı sağlar. Yetersizliğinde yorgunluk, mide bulantısı, anemi ve saç kayıpları görülebilir. Lizin aminoasidi insan vücudunda üretilmediği için günlük takviyeler şeklinde alınmalıdır.1gram protein başına 51 mg lizin tüketilmelidir.

Benzer Blog Yazıları

VİTAMİNLER

BulunuşuVitaminlerin keşfi, sağlık alanında önemli bir bilimsel başarı olmuştur.  1800’lerin ortalarında üreticiler, buharla